8 tipů jak vybrat svatebního fotografa
Ahoj, dobrý den!
Tyto řádky se pravděpodobně chystáte číst proto, že jste se v nedávné době zasnoubili (gratuluji! ❤️) a pomalu začínáte vyhledávat, co vše je potřeba k Vašem velkému dni zařídit. A ano, pokud chcete mít uchované vzpomínky, je fajn se podívat i po svatebním fotografovi. Jak ale poznat toho pravého? To se Vám pokusím zodpovědět! Dejte si kafe, pohodlně se usaďte a přečtěte si jak vybrat toho správného svatebního fotografa 🙂
Článek jsem sepsala proto, že se častěji a častěji setkávám s nevěstami, které si na přesyceném trhu fotografů neumí vybrat či spíše neví nač se při hledání toho správného fotografa zaměřit. Doufám, že Vám mé tipy a můj pohled, jakožto fotografky, usnadní volbu ❤️
Tak jak vybrat toho správného fotografa?
Samozřejmě první, co Vás musí zaujmout, jsou jeho fotografie. Každý fotograf má svůj vlastní styl – někdo fotí spíše přirozeně, jiný naopak rád pózování, další fotí reportážně,.. – a je to tak správně! Kdybychom všichni byli na světě stejní, byla by to nuda! A Vám to dává obrovské možnosti ve výběru! Vyhledávejte tedy fotografy, pořádně se podívejte na jejich práci a toho, kdo Vás osloví svým stylem focení, ale třeba i přístupem, kontaktujte.
Fotograf je člověk, co s Vámi bude během svatebního dne v kontaktu pravděpodobně více než kdokoliv jiný – je neustále poblíž a snaží se Vám zachytit veškeré důležité okamžiky. A právě proto se při výběru fotografa doporučuji zaměřit na především na stránku osobnostní, ovšem nezapomínat ani na stránku technickou.
Osobnostní stránka
Poznejte svého fotografa ještě před rezervací. Podívejte se na jeho “pracovní” facebookový a instagramový profil, který Vám o něm hodně napoví. Oslovte jej. Pokud tak sám neučiní, navrhněte nezávaznou schůzku na neutrální půdě, abyste se mohli seznámit. Díky tomu jej poznáte a zjistíte, zda si jako lidé vyhovujete.
1. S fotografem byste si měli sednout.
Pokud v jeho portfoliu uvidíte spousty krásných přirozených fotek a chcete je také, tak se musíte také uvolnit. To se bohužel moc nepovede, pokud Vám je v blízkosti fotografa nepříjemně. Je tedy skvělé, pokud to fotograf umožňuje, se s ním sejít ještě před závaznou rezervací a poznat se. Přeci jen jsme jen lidi, a tak je důležité si prostě sednout :).
2. Důvěřujte mu!
Nestresujte se během dne starostmi a vyberte si na svatbu lidi, kterým budete věřit a budete si jisti, že podají takový výkon, jaký očekáváte. Když fotografovi důvěřujete a necháte jej ať dělá svou práci, věřte, že Vám to oplatí o mnoho hezčími snímky než když jej budete Vy či někdo ze svatebčanů neustále kontrolovat.
3. Důležitá je komunikace.
Nesmírně důležitou částí je si o všem promluvit – ať již k průběhu dne či k jednotlivým částem – “Co mu připadá důležité?”, “Kolik odevzdává fotek?”,” Jsou všechny odevzdané fotky upravené?”, “Mohu vidět celá alba?”, “Do kdy budu mít fotky a kde je najdu?”… Komunikace je základ, předejdete tak všem možným problémům v budoucnu. Neváhejte si připravit otázky, Váš fotograf Vám je dozajista velice rád zodpoví.
4. Skutečně se Vám líbí jeho styl?
Fotografa vybírejte podle stylu – pokud tedy fotí přirozené fotografie, nechtějte po něm “přehnané pózování”. Stejně tak pokud jeho tvorba je “dark and moody” – tedy spíše potlačené barvy, tmavší – nechtějte po něm “light and airy” – tedy hodně světlé, barvité a jemné úpravy. Všímejte si těchto věcí již při výběru a vyberte si jednoduše toho, kdo Vaše představy splňuje.
Technická stránka
Velice často se setkávám s tím, že je práce svatebního fotografa velice podceňovaná – “Však zrcadlovku má i můj kamarád a těch pár fotek určitě také zvládne”. A věřím, že zvládne! Dokud se však něco nepokazí…
Co tedy profesionální fotograf dělá pro to, aby se nic nepokazilo?
5. Vše má dvakrát (!!!)
Profesionální fotograf má od všeho zálohu – nosí 2 profesionální a kvalitativně srovnatelné fotoaparáty(protože jeden skutečně nestačí – je to technika, která může kdykoliv – třeba uprostřed obřadu, o čemž bych Vám mohla povídat :)) – selhat), zálohuje na 2 karty v jednom fotoaparátu (ano i karta může odejít a takových případů, kdy nevěsty zůstaly bez fotek, již bylo plno), má více objektivů(které může jednoduše v případě poruchy nahradit, aniž byste si toho všimli na výsledné kvalitě), vlastní několik baterií i karet a dalšího příslušenství.
6. Má profesionální techniku.
Nezalekne se tedy deště či mrazu, protože ví, že jeho výbavě to nikterak neublíží. Stejně tak se nebojí špatných světelných podmínek, protože jeho fotoaparáty mu dovolují fotit i v takových podmínkách či použije externí blesky.
7. Zálohuje nejen na svatbě, ale i doma.
Po příchodu domů ze svatby vše ukládá na 2 či dokonce 3 externí disky, aby minimalizoval či ideálně odstranil riziko ztráty dat z Vašeho dne, na který jste se připravovali po mnoho měsíců.
8. Doručí snímky do domluveného data.
Většina fotografů (a stejně tak já) zasílá do 2-3 dní od svatby náhled ze svatby – cca 15-30 fotografií, jakožto průřez dne. Zbytek fotografií poté doručí do smluveného dne (to může být 2 či také 8 týdnů od svatby) – a to proto, že se focením živí, a tak má na úpravy fotek čas. Pokud zvažujete, že necháte svatbu nafotit Vaším známým, tak ruku na srdce. Bude mít Váš známý, který v pracovní dny chodí do večera do práce a víkendy tráví se svou rodinou, čas na zpracování fotek?
Závěrem
Pokud poslední 4 body Váš známý splňuje a dokáže vše podchytit, pak je to skvělé (ovšem pravděpodobně by za to měl dostat nějakou úplatu, protože do toho již vložil spousty peněz, času a úsilí)! 🙂
Vyptávat se fotografa na jeho fotografickou techniku je ošemetná věc, ovšem věřím, že většina fotografů je v tomto otevřená a rádi odpoví, že dělají maximum pro to, aby Vám výsledné fotografie doručili 🙂
Doufám, že jsem Vám alespoň trošku pomohla ve výběru svatebního fotografa a že nyní víte nač se zaměřit! 🙂 Pevně věřím, že díky těmto bodům najdete fotografa, se kterým si budete rozumět. Přeji šťastnou ruku při výběru a ať se Vám Váš svatební den vydaří přesně podle představ! 🙂